Jdi na obsah Jdi na menu
 


ORI STAR - výcvik

Appaloosa, klisna, narozena 4/2006

Baruna byla od narození opatrná k lidem. Postupem času se naučila vše, co má dospívající kůň umět a je velká kámoška s prototypem závisláka na jediném dvounožci :-)

V roce 2007 absolvovala několik lekcí na "parelce" a v prosinci 2007 byla zahájena pozemní příprava na obsednutí. Většina úkolů probíhala po napojení ve volnosti a ať se mi zdá tato metoda u ostatních koní jakkoliv efektivní, Barču jsem si musela občas připnout na lonž... Šetřila jsem tak čas svůj i její, protože kdykoliv se jí zdál úkol proti mysli, odběhla, obkroužila výběh, přiběhla ke mě znova a začínaly jsme od začátku... Velkým přínosem v tomto směru byly kurzy u Honzy Bláhy v létě 2008 - nové poznatky a zkušenosti, které zaplnily chybějící mezičlánky výcviku... S Barunou je výborná spolupráce ve volnosti a když je čas, vymýšlíme nové "opičárny" na bázi přirozené komunikace...

2008 - práce na obsedání rozložená do několika měsíců, průběžně výcvik ve volnosti... Bylo to hodně o trpělivosti - hlavně to obsedání :-)

2009 - začátkem roku se hledala nějaká smysluplná budoucnost ve westernovém využití. Nakonec objednáno v USA westernové sedlo a než dorazilo, páchal se "westernový" výcvik v sedle anglickém... Takže často "ani seno ani sláma"... Barča absolvovala v průběhu roku několik výjezdů tréninkových i soutěžních (aj za hranice se podívala), na podzim jsme se pokusili bezúspěšně o inseminaci a tak střídáme ježdění s prací ve volnosti... a čekáme na jaro :-)

Související odkazy:

Práce s koňmi - kurzy přirozené komunikace ZDE

Výchova a výcvik hříbat ZDE