Jdi na obsah Jdi na menu
 


Emancipace - klisna A 1/1 (prodaná)

Plemeno: anglický plnokrevník, klisna, černá hnědka

Datum narození: 30.dubna 1998 z Eugenie po Super Moment, hřebčín Mimoň

Oficiálním jménem Emancipace, ale nikdo jí jinak neřekne než Mášena. Objevila jsem jí na pastvinách v hřebčíně Mimoň. Původně jsem si tam jela vybrat pouze jednoho koně a nakonec jsem k Ecole přibrala i Mášenu jako bonus navíc... Mezi ostatními hříbaly mě zaujala její černá barva a o koupi rozhodla "výhodná" cena :-) Čas potvrdil známou skutečnost, že barva ani cena neběhá...

Byla přivezena společně s Ecolou do Bavorovic na podzim 1998 jako čerstvě odstavená od matky a vůbec to s ní nebylo jednoduché. Nevím, jak dalece se na ní podepsala náhlá změna prostředí v ranném věku včetně následného transportu nebo vrozené vlastnosti, ale byl to malý poděs. Bála se jakéhokoliv doteku - při pokusech o čištění dokázala upadnout a když mohla, tak se lidem vyhýbala.

"Hadí fóbie" - tedy hrůza z vodítka ležícího na zemi nebo visícího od ohlávky jí čas od času přepadne dodnes.

Parelliho metody jí provázely během dospívání  a po malých krůčcích a s trpělivostí přinášely své ovoce. Mášena nikdy nebyla zlá ani vzpurná ani agresivní. Jejím jediným problémem byl strach ze všeho možného a za každým křovím vždy hledala preventivně partyzány...

Nicméně jsme se společně prokousaly ke zdárnému obsednutí a jejím jezdeckým partnerem se pro ní stala především moje dcera (tehdy 12-ti letá). Mášena byla ani ne ve 2 letech celkem spolehlivým jezdeckým koněm... V červnu 2000 si jí odvezl Martin Knauer do Mimoně a začala tak příprava na neslavnou dostihovou kariéru. Málo platné byly výborné tréninkové výsledky - jakmile se ocitla v neznámém prostředí dostihových oválů, brala tribuny jako koncentraci všech partyzánů světa... a při zatočení do cílové roviny pustila v rámci bezpečnosti většinu koní před sebe...

V roce 2002 jsem dostihovou Mášenu naložila a odvezla na seminář přirozené komunikace v Písku... V té době byly obdobné semináře výjimečnou záležitostí, a tak jsme se s Mášenou dostaly i do obsáhlé reportáře na Equichannelu, kde se o ní píše jako o dostihové černé kobylce :-)

Nicméně veškeré výcvikové metody neměly žádný vliv na její dostihové výsledky... A tak se celkem logicky vrátila v září 2003 na jih Čech, do společnosti Darama a Ecoly - na Vanišov.

Tam nastala její obrovská proměna - byla šťastná, že po ní nechce nikdo nic podezřelého a odměnila se nám svojí spolehlivostí a trpělivostí pro jezdce - začátečníky.

Z nouze byla zařazena do chovu a nakonec se ukázalo, že dokáže být skvělá matka a své hříbě dokáže ochránit víc, než kterákoliv jiná. Po porodu jí vždy stoupne sebevědomí a zbytek stáda se nestačí divit, kam se poděla ta vždy odstrkovaná Mášena...

Nelze jí upřít chovné kvality -  na své potomky předává nejen korektní a líbivou figuru, ale především výborný a stylový skokový potenciál. U všech hříbat se prosadila figura otce.

Je pravda, že jako úzkostlivá matka chrání své děti před vším a proti všem, takže jim trvá déle, než najdou důvěru k lidem. Ale všechna hříbata dostávají odpovídající výcvik rozložený do delšího časového období a získávají tak potřebnou sebedůvěru a poslušnost. Jejich skokové nadání ušetří spoustu tréninkové práce a tak stačí už jen ladit formu :-)

Dostihová kariéra ZDE

POTOMCI (rok narození)

2005 - Erinya, hnědka, A1/1 po Don Bosio (prodaná)

2006 - Ori Star, vybělující hnědka, Appaloosa po FF Rock Me Baby (neprodejná)

2007 - Jeníček, hnědák, Appaloosa po FF Rock Me Baby, uhynul 30 minut po porodu

2008 - Extreme Boy, hnědák, A 1/1 po Jazz Dancer (prodaný)

2009 - Hříbek, hnědák, Appaloosa po FF Rock Me Baby (na prodej)

Mášku si 21.2.2010 odvezli noví majitelé do západních Čech.  Bude mít kolem sebe hodné lidi, několik čtyřnohých kamarádů a po čtyřech letech si bude opět užívat nocování v boxe. Přejeme v novém domově hodně spokojenosti!

Odkaz na nový domov ZDE

Další koně na prodej ZDE

Videoprezentace ZDE