Jdi na obsah Jdi na menu
 


PIPING STAR - výcvik

Appaloosa, klisna, narozena 4/2006

Pipina je od malička v majetku své paničky Fatky a protože jsme jedna velká rodina, zůstává převážná zodpovědnost za její výchovu a výcvik majitelky na mě :-)

Už před narozením hříběte bylo o jeho majitelce rozhodnuto, takže si vlastně byly přidělené vyšší mocí... A tak se setkala oseklá a nebojácná Pipina se svojí dobrosrdečnou majitelkou. O zábavu je rozhodně postaráno, protože jestli se rodí koně s cirkusovými sklony, tak Pipina je právě takovým prototypem. Zatím se nenašlo nic, co by jí vyvedlo z míry, vše podezřelé je důvodem to co nejrychleji prozkoumat a využít ve svůj prospěch. Při výcviku potřebuje důraznou ruku, jinak si vše řeší po svém... Což na první pohled vypadá jako práce cvičitele, ve skutečnosti je to výsledek její dobré nálady a absence potřebné dávky respektu.

Učí se velmi rychle a s chutí, má ráda jakékoliv zaměstnání. Vymýšlíme pro ní stále nové úkoly a čekáme, kdy jí něco překvapí. Například práce s otevřeným deštníkem byla pro ostatní koně zkouškou odvahy, pro Pipinu důvod k výzkumné práci - poté, co zjistila, že se deštník nedá sežrat, vzala ho na milost jako nerozlučného kamaráda a objekt vhodný k následování...

2008 - Pipina s Fatkou udělaly velký kus práce ve vzájemné komunikaci. Problém Pipiny se ukázal v akceptování udidla, který vyžadoval hodně citlivou ruku... a jejím pozitivem  je drezurní držení těla "samo od sebe" :-) Poté, co se Fatka rozhodla o rozmnožení rodiny a vzápětí jí následovaly všechny dostupné rajťačky, se koncem roku dostávala Pipina pod sedlo pouze 1 - 2x týdně...

2009 - nedostatek jezdců a absence pravidelné práce vedla v únoru k rozhodnutí dát Pipinu někam, kde dostane pravidelný výcvik. Tak se dostala na 6 týdnů do stáje v Zahájí. Změna jezdeckého výcviku přinesla sice určitá pozitiva, ale do jisté míry jí zároveň pomotala hlavu... Naštěstí a shodou okolností si o ní (krátce po návratu zpátky domů) řekla naše dávná známá do drezurního výcviku. Pipina je tedy od dubna 2009 v jezdeckém oddíle v Trocnově - kousek od domova a Fatka může v klidu porodit :-) Má tam zkušenou trenérku, individuální přístup, zvyká si na novou práci, jiný režim, jiný jezdecký styl... Sice jí stále "na place" přepadávají momenty protestů, ale dělá pokroky a až si to v hlavě porovná úplně, může být právě drezúra to, kde se najde. V každém případě jí to sluší :-)