Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ostatní (koně, koňáci, kurzy...)

V této rubrice jsou uvedené různé kurzy, minikurzy, individuální výcvik a jednorázová lekce cizích koní nebo lidí, kteří se jednoduše chtějí naučit komunikovat s koňmi jinak.

Veškerý výcvik vychází z řeči těla a je veden v duchu rovnováhy mezi důvěrou a respektem, s důrazem na udržení pozornosti koně a jeho ochoty spolupracovat. To vše s ohledem na "bezpečnost práce" :-)

Protože není k dispozici žádná dokumentace z dob minulých, budou zde uváděné pouze novodobé aktuality (i když ne vždy je prostor na fotografování).

Klikem na červená čísla snímků se otevře odpovídající obrazová dokumentace.

Snímky č.117-120 (květen 2012) - individuální výcvik v Humpolci - 4-letá kobylka haflingera, zakoupená před pár měsíci od chovatele jako obsednutá. Pro její majitele splněný sen o vlastním koníkovi. Časem se ukázalo, že hafla je hodná, ale v mnoha věcech zřejmě nepolíbená. Prvotním problémem, kvůli kterému se majitelé rozhodli situaci řešit, bylo točení se zády a vyhazování zadními jako projev protestu - především při pokusu o lonžování. Při výcviku se tedy muselo začít s prací ze země úplně od začátku a vysvětlit milé hafle, že zadnice musí být od člověka co nejdál. Během odpoledního výcviku udělala hafla i majitelé velké pokroky, které budou základním stavebním kamenem pro další vzájemnou komunikaci.

Snímky č.84-116 (říjen 2011): Pohodový kurz Luka nad Jihlavou s fajn lidmi a koníky... 4 koníci různého věku (2, 3, 6 a 15 let) a různého stupně výcviku a 3 majitelé s rozdílnými znalostmi. Slunečný podzimní den, i když studený a větrný.. a fajn strávená neděle ke spokojenosti všech...

 

Snímky č.78-83 (říjen 2010): Individuální výcvik klisny ČT (Avanti). Byla svojí majitelkou rovnou po zakoupení ustájena u nás. Na ošetřování bezproblémová, ale jinak klasický buldozer, který by byl schopný člověka převálcovat za jakékoliv situace. Když se pro něco rozhodla, tak to prostě udělala stylem "teď jdu já, uhněte mi z cesty nebo si zavolejte sanitku" :-) Na vodítku pak ráda určovala směr, rychlost pohybu i zastavení k ukousnutí dobré trávy... Krátce po zakoupení absolvovala s majitelkou dvě základní lekce, úkoly spolu průběžně pilovaly a po delší pauze jsme se konečně časově sešly k lekci další. Kobylce rovněž pomohlo soužití ve stádě se staršími klisnami, které jí vysvětlily, kde je její místo v hierarchii. Bylo to období, kdy majitelka spotřebovala několik různých hojivých mastí, protože Avanti se nevzdávala a opakovaně zkoušela, jestli jí její manýry projdou i u čtyřnožců... Neprošly...

Snímky č.68 - 77 (říjen 2010): Individuální výcvik ročního hřebečka ČT. Poslední dobou mu dělá společnost pouze starší kobyla, takže se začala projevovat absence odpovídajících společníků. Ta vyvrcholila jeho agresivními projevy vůči své majitelce (kopání), které majitelka řešila bičem. Tak vznikl začarovaný kruh, který nakonec vyústil ve strach majitelky s hřebečkem pracovat (poté, co zasáhl kopytem cíl). Při prvním našem seznámení se u hřebečka projevovala značná nedůvěra, jakékoliv pokusy o přiblížení se z jeho levé strany končily útěkem do "bezpečí". Úkolem první lekce bylo získat jeho důvěru a vysvětlit jemu i majitelce základy následného výcviku, který byl pro oba novou zkušeností.

Snímky č.64 - 67 (červen 2010): Individuální výcvik (zahájen únor 2010, ukončen červen 2010): klisna ČT - stáří necelé 3 roky. Úspěšné zakončení výcvikové mise zdárným a bezproblémovým obsednutím. Na úspěchu má velký podíl i majitelka, která svojí úlohu splnila na jedničku. Kobylku čeká 2-3 měsíční příprava u profíků na výkonostní zkoušky. Přeji hodně úspěchů!

Snímky č.50 - 63 (květen 2010): Individuální výcvik (zahájen únor 2010): klisna ČT - 2 roky a 9 měsíců. Po absolvovaném svodu pokračoval výcvik první fází obsedání (klisna by měla na podzim absolvovat zkoušku 3-letých).

Snímky č.42 - 49 (květen 2010): Individuální výcvik (zahájen únor 2010): klisna Shagya-Arab, stáří 14 měsíců. Od poslední společné lekce uplynula delší doba, během které začala majitelka zvykat kobylku na pobyt mimo stádo (procházky, práce na lonži). Účelem další lekce bylo nastupování do přepravníku.

Snímky č.38 - 41 (březen 2010): Individuální výcvik (zahájen únor 2010): klisna ČT - 2,5 roku. Závěr základního výcviku ze země - nastupování do přepravníku. Celkové zhodnocení: na začátku výcviku se jednalo o klisnu s projevy agresivního chování vůči člověku. Úvodní výcvik probíhal se sklopenýma ušima a každou chvíli se snahou kopnout, takže bylo třeba velmi důrazně zapracovat na potřebném respektu a teprve postupem času se pobídky mohly začít zjemňovat a úlohy zpřesňovat. Během 2 měsíců udělala kobylka obrovský pokrok v komunikaci, naučila se akceptovat pobídky, přestala se šklebit, na výbornou s majitelkou zvládly následování v kroku, klusu, zastavování a je v tomto směru připravená na svod klisen (otázkou zůstává, jak se bude chovat v cizím prostředí). Než se začne s obsedáním, bude muset majitelka doladit práci na lonži a některé další detaily, ale má radost z dosavadních pokroků, takže je vše na dobré cestě :-)

Snímky č.33 - 37 (březen 2010): Individuální výcvik (zahájen únor 2010): klisna ČT - 2,5 roku. Druhá fotodokumentace je ze 4.lekce (po měsíci systematické práce). Majitelka s kobylkou velmi pokročila ve vzájemné komunikaci, přesto stále ještě naráží na občasné projevy vzdoru a paličatosti, které ústí k pokusům se postavit na zadní nebo kopnout. Výcvik musí být proto velmi vyvážený a bez kompromisů. Při dřívějším lonžování kobylka startovala na kruh při sebemenší pobídce pouze klusem a většinou s ušima sklopenýma k hlavě. Problém se ukázal i při vodění - předbíhání, válcování, neakceptování tempa vodiče... a při pokusu o korekci oblíbené škleby, úskoky, poskoky... I vyřešení těchto problému je na dobré cestě, ale je před námi (a hlavně majitelkou) ještě hodně práce. Za měsíc je v plánu účast na svodu klisen...

Snímky č.29 - 32 (únor 2010): Individuální výcvik (zahájen únor 2010): hříbě/klisna Shagya-Arab. Druhá dokumentace. Během nových cvičení při druhé lekci se projevila závislost kobylky na stádě. Její dosavadní výcvik probíhal vždy ve společném výběhu za přítomnosti matky a ostatních koní, takže v okamžiku, kdy se po ní chtěly nové věci vyžadující pozornost, měla stále tendence "utíkat" ke stádu. Majitelka byla tedy postavená před zásadní změnu výcviku: pracovat s kobylkou mimo stádo, chodit s ní na procházky a zvykat jí na nové prostředí. Fotodokumentace je z výcviku "o samotě".

Snímky č.19 - 28 (únor 2010): Individuální výcvik (zahájen únor 2010): hříbě/klisna Shagya-Arab, stáří 11 měsíců. Vyrůstá společně s matkou, jednou dospělou kobylkou a poníkem. Majitelka požádala o pomoc při výcviku směřujícím ke spolehlivé ovladatelnosti a poslušnosti, protože chce v letošním roce absolvovat výstavu Shagya-Arabů... Hříběti se věnuje již od začátku, takže má kobylka zmáknutou základní hříběcí abecedu. Výcvik bude probíhat postupně v jednotivých fázích (fotodokumentace je z první lekce).

Snímky č.9 - 18 (únor 2010): Individuální výcvik (zahájen únor 2010): klisna ČT - 2,5 roku. Vyrůstá na pastvě s jednou starší kobylkou v důchodovém věku a s dospíváním začala dávat své majitelce najevo první známky dominantního postavení (častý problém u mladých koní, kteří nemají možnost vyrůstat ve smíšeném početnějším stádě). Majitelka požádala o pomoc při výcviku směřujícím k obsednutí, protože chce s kobylkou absolvovat v letošním roce zkoušku 3-letých klisen... Výcvik bude probíhat postupně v jednotivých fázích (fotodokumentace je z první lekce).

Snímky č.1 - 4 (listopad 2009): Lucka s Boženou (Erinya-4 roky) - 1.lekce práce ze země... Lucka je šikovná rajťačka a vyznavačka anglického ježdění, především drezúry. Božena je, i přes svoji nedávnou dostihovou minulost, prototypem "hodného koně", se kterým nejsou žádné problémy. Přirozeným výcvikem prošla jako hříbě až po obsednutí, pak odešla do světa a zpátky se vrátila po 2 a 1/2 letech letos v červenci. Takže šlo o vytáhnutí kdesi uložených základů a ujasnit si, co obnáší pojem "hodný kůň" :-)

Snímky č.5-8 (listopad 2009): Renata s Ecolou (12 let, 6.měsíců březí) - 1.lekce práce ze země. Renata působí dlouhá léta jako pracovní jezdec u dostihových koní a jak sama říká, k ničemu jinému se u koní ani pořádně nedostala. Ecola byla velmi dobrým dostihovým koněm, jako mladá se obsedala parelliho metodou, pak odešla na 5 let do dostihového světa. Po návratu byla zařazena do chovu a funguje občas pod sedlem... mimo jakoukoliv pozornost různých výcvikových metod :-) Je to profesorka-intelektuálka, ve stádě korektní šéfová, na ošetřování příjemná, pod sedlem nevyzpytatelná :-)

Související odkazy:

Práce s koňmi - kurzy přirozené komunikace ZDE

Výchova a výcvik hříbat ZDE