Jdi na obsah Jdi na menu
 


JOKERS GOLDEN EYES - výcvik

Jokers Golden Eyes (Blonďák) - Appaloosa, nar.2008

Blonďák byl zakoupen v Německu a přišel k nám ve věku 11 měsíců (duben 2009). Jeho výchova v rodišti se zřejmě omezila pouze na nejzákladnější věci, takže toho vlastně moc neuměl... což bylo vykompenzováno jeho nekonfliktním charakterem.

Jenomže "hodný" kůň a "vychovaný" kůň je dost zásadní rozdíl, takže si během prvních týdnů prošel opravným a nápravným výcvikem. A protože se doučil rychle vše, co pokládám u hříběte jeho věku za podstatné, upadl následně jeho systematický výcvik v zapomnění. V říjnu 2009 byly v plánu hobby-závody, takže se milý Blonďák dostal v rámci přípravy opět do zorného pole. Zpočátku se projevilo několik uplynulých měsíců flákání a vlčení s kámošem Mašínem, ale své vystoupení zvládl po předchozím oprášení slušně.

Výcviková dokumentace začíná listopadem 2009 ve věku 18 měsíců...

VIDEO - kruhovka: stáří 20 měsíců... První seznámení s kruhovkou, za náročných podmínek testování napojení - s uspokojivým zakončením po 15 minutách (video sestříháno na 10 minut). V úvodu to bylo hodně o zájmu o okolí, ale čtvrt hodinky stačilo ke splnění úkolu :-) Estetická poznámka: Blonďák najde i dobře ukrytý kobylinec a důkladně se v něm vyválí, takže jakékoliv čištění na sucho má vizuálně stejný efekt, jako čištění žádné - před prací v kruhovce prošel opravdu náležitou očistou :-)

7.9.2010 - ve věku 2 let a 4 měsíců obsednutý. Vzhledem k výborné fyzické kondici a bezproblémovému charakteru bylo použito "Quick-metody": opracování na lonži, nasedlání, opracování v padocku se sedlem ve volnosti, s následným napojením, nasednutí, první kroky v režimu napojení. Celkový čas cca 60 minut... O 2 dny později byla celá procedura přípravy před nasednutím zkrácená na 30 minut, přes udidlo přidaný šambon, veškeré pobídky pouze sedem, holení a přes uzlíkovou ohlávku. Přidané první samostatné kroky kolem jízdárny. Použito westernové sedlo kvůli rovnoměrnému rozložení zátěže na hřbetě, už od začátku výborná práce hřbetem i krkem (nesení zátěže). Ukázková spolupráce, bohužel bez odpovídající fotodokumentace... pouze 2 snímky z mobilu (č.33 + 34)

O týden později vzniklo pár neostrých snímků - čtvrtá životní jezdecká desetiminutovka - snímky 35 - 40

25.9.2010 - po roce a kousek... výlet mezi koně na hry v Dobrkovké Lhotce a Blonďákovo nepřehlédnutélné představení :-) Reportáž ZDE

září 2013 (stáří 5 let) - práce ve volnosti s deštníkem. Problém nebyl deštník, takové prkotiny Blonďák neřeší, ale problém byl deštník následovat, protože z pohledu Blonďáka taková atrakce nedává žádný smysl Kýžený výsledek se po pár diskuzích samozřejmě dostavil...

Životopis ZDE

Související odkazy:

Práce s koňmi - kurzy přirozené komunikace ZDE

Výchova a výcvik hříbat ZDE