Jdi na obsah Jdi na menu
 


ESCAPE DONNA - výcvik

Hanička byla od narození k lidem velmi kamarádská - ostatně jako každé Ecoly dítko. Velmi brzy si dokázala udělat pořádek i mezi staršími koňskými dorostenci. Jeji charakter lze vyjádřit těmito vlastnostmi: mazlivá, nebojácná, hrdá, zvídává, suverénní... a při výcviku vzdorovitá.
Vyjádřeno procenty: 90% důvěry a 10% respektu (znalci přirozené komunikace ví, co to pro počáteční výcvik znamená...).
Ve svých 7 měsících byla přichystaná na své první hobby-závody na vodítku, které absolvovala spolehlivě, ale na první vážné lámání chleba došlo v prosinci 2009, kdy se začalo se systematickou prací na lonži...
První 2 dny to bylo o tom, která z nás vydrží s nervami déle :-) Hanička se doposud nemusela příliš podřizovat nějaké vážné autoritě, takže když se po ní chtělo něco, co z jejího pohledu znamenalo omezení suverenity, promlouvala ke mě zcela jasnou koňskou řečí: klopila uši, útočila zuby, stavěla se na zadní a ze zbrojního arzenálu chtěla zkoušet i zadní nohy... Nádherná práce :-) Všechno jsme si krásně vyříkaly a Hanička pochopila, co znamená výše zmíněný poměr 50% : 50%. Přitom nešlo o žádný "masakr" hříběcího mozečku ani těla - vše probíhalo bez zbytečných emocí... Bohužel toto studium proběhlo bez přítomnocti paparazziů, takže veškerá dokumentace začíná až 3.dnem, kdy už byla Hanička způsobné hříbátko...
VIDEO: ukázka základní práce na lonži ZDE
A protože k nám byla příroda štědrá na sníh, upadla práce na lonži na delší dobu v zapomnění... Takže se Hanička dostala na lonž až začátkem března - jako nepochopený dárek k 1.narozeninám :-)
20.3.2010 - Chtěli jsme naučit Haničku nastupovat do přepravníku, ale nebylo co řešit - přišla, vlezla, spokojeně postála a způsobně vylezla... Jako kdyby to dělala každý den.
25.9.2010 - první výlet na hry v Dobrkovské Lhotce, Haňa překvapila naprosto profesionálním chováním. Reporáž ZDE
Životopis ZDE

Související odkazy:

Práce s koňmi - kurzy přirozené komunikace ZDE

Výchova a výcvik hříbat ZDE