Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ecola - klisna A 1/1

Dcera Fallady - osvědčeného i v teplokrevném chovu, více info k hřebci ZDE

Ecola se narodila v hřebčíně v Mimoni po Falladovi z matky Eugenie v roce 1997. Když jsem se v roce 1998 rozhodla si pořídit nového koně do dostihů, vypravila jsem se s poradcem panem Novotným z Bavorovic do Mimoně. Moc toho na výběr nebylo, protože jsme přijeli po aukci a téměř všichni ročci už byli rozebraní. Byly nám nabídnuté 2 kobylky a pan Novotný doporučil jednoznačně Ecolu. Mě se sice nelíbil její klus "šicího stroje", ale mechanika cvalu byla výborná, což je pro plnokrevníka podstatné. Jako bonus k Ecole jsem si vybrala i jako odtávče její polosetru - z mého pohledu obě dohromady za výhodnou cenu. Obě kobylky byly převezené do rodinné stáje v Bavorovicích, kde strávily své mládí až do odjezdu za dostihovou kariérou.

Ecola se ukazovala jako komunikativní a v podstatě bezproblémová. Pracovala jsem s ní podle přirozené komunikace a tak na ní krátce po obsednutí jezdily i holky - začátečnice. Bylo rozhodnuté jí jako 2-letou svěřit do tréninku Světlaně Vacíkové, a protože se dohodl termín předání na začátek července, kdy už je dostihová sezóna v plném proudu, začalo se v Bavorovicích už brzy na jaře pracovat na kondičce... Ecola odcházela do dostihového tréninku už částečně připravená a v září ve svém 1.startu doběhla na 4. místě, v dalším dostihu pak zvítězila a jedinou možnou variantou byl pak start v Ceně Zimní královny. Tam sice skončila v poli poražených, ale ukázala, že má dobrý potenciál.

Po sezóně se vrátila zpět do Bavorovic a tam si přivodila zranění, které její další kariéru mohlo vážně ohrozit. Při podzimním honu procházeli z nepochopitelných důvodů výběhem myslivci, Ecola se zděsila střelby a přeskočila břevna ohrady. Bohužel si při tom roztrhla plec a velkým štěstím nevykrvácela na místě. Následovalo 3-měsíční hojení. Ecola byla trpělivá pacientka, milovala veterináře a dávala nám najevo, že nám věří... Rána se zacelila a Ecola se začala postupně dostávat do jezdecké formy.

Na jaře roku 2000 si jí odvezl do tréninku Martin Knauer, pod jeho vedením běhala prakticky až do ukončení kariéry. Jako tříletá začala mít výsledky až na podzim - zranění bylo sice zahojené, ale hojení vnitřních svalů chtělo svůj čas... Ecola měla srdce bojovníka a nebýt občas jejích nálad, kdy odmítla do dostihu odskočit nebo zůstala ve startovacích boxech, byla by její kariéra ještě lepší...

V roce 2003 byla zařazena do chovu, ale brzy po připuštění vstřebala... Protože byla stále ve výborné kondici, vrátila se na podzim roku 2003 znovu do dostihů pod dohledem trenérky Světlany Vacíkové a ostudu vedle mladých koní rozhodně neudělala.

Ve svých 32 startech zaběhla v plné polovině do 5.místa, z toho 4x zvítězila a na konto si připsala 122.570,-Kč... Startovala od nějnižší V. kategorie až po chovatelské zkoušky, přičemž nejvíce startů měla v rovinnách III.kategorie. Pro sázkaře byla vždy zárukou zvýšeného adrenalinu a oblíbeným jménem na jejich tiketech...

S konečnou platností byla pak ukončena její dostihová kariéra a v roce 2004 jela na námluvy za běloušem Yokomem. Z tohoto spojení se narodil její první plnokrevný potomek Escape to Heaven, který v roce 2007 zahájil svojí dostihovou kariéru. Od té doby přivedla na svět 6 potomků (3x A1/1, 3x appaloosa). Všechny její děti po ní zdědily velmi příjemný,vyrovnaný a oddaný charakter.

Ecola stále funguje jako jezdecký kůň pro rekreační účely. Není však vhodná pro úplné začátečníky  -  přesto se uplatnila i při jejich výcviku na lonži. Pod sedlem je spolehlivá, v terénu chodí jak v roli vodiče, tak i za koňmi, nikam nechvátá, je snadno ovladatelná. Louky umí dávat s přehledem a na zahozené otěži, nikam se nežene, na jízdárně má sice občas delší brzdnou dráhu, ale když si odcválá kdekoliv své 2-3 kilometry, tak je nejspokojenější a ušiskama plácá jak oslík.

Na stará kolena (v 17 letech) jsme jí vzali na zkoušku do Extreme Trail Parku a čekali jsme, že jako vždy každý transport na přepravníku provibruje, propotí... a v cizím prostředí bude protivná a pod sedlem jak vosí hnízdo před explozí... Ale... světe div se... Dlouhých 11 let trvalo, než byly dostihy zapomenuté se vším všudy. Ecola se od roku 2015 účastní závodů v Extreme Trailu, tam jí to náramně vyhovuje.

Ecoly charakter vyjadřují různí lidé různými pojmy: šéfová či intelektuálka... Má zkrátka svoje postavení, ale v postoji k člověku je komunikativní, pozorná a ochotná se učit novým věcem. Je férová jak k lidem, tak ve stádě, hodná a klidná. S mužskýma si nikdy moc nerozuměla, je to jemný typ koně, který dokáže reagovat i na myšlenku jezdce, takže ideální kůň pro dívky, ženy a dámy v každém věku. Prostě naše babuška....

Dostihová kariéra

Potomci (rok narození):

2005 - Escape to Heaven, hřebec, červený šiml, A1/1 po Yokom, prodaný

2006 - Piping Star, klisna, tmavá hnědka, vybělující, Appaloosa po FF Rock me Baby, prodaná

2007 - Rock me Mary, klisna, tmavá hnědka s "dekou", Appaloosa po FF Rock me Baby, prodaná

2008 - bez potomka

2009 - Escape Donna - klisna A 1/1 po Jazz Dancer, hnědka, na prodej

2010 - Escapa Tarra - klisna a 1/1, prodaná

2011 - bez potomka

2012 - valach appaloosa v barvě buckskin s puntíky - prodaný

...od té doby nepřipuštěna

Svoje chovné kvality prokázala v chovu plnokrevníka - dokáže dát nadějné dostihové potomky i od hřebců, kteří se s jinými klisnami v chovu příliš neprosadili. Pokud by dostala ženicha prověřených kvalit, zřejmě by její potomci byli schopni v dostihovém sportu konkurovat i drahým importům.

Prosadila se také v chovu plemene appaloosa - je nositelkou genu, díky jemuž je vysoká pravděpodobnost předání barvy hřebce na její hříbě - potvrzeno u všech dosavadních hříbat - i plnokrevných!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Video: Trail na ruce Ecola-Cup 2013 ZDE

Video: Promo podzim 2013 ZDE

Video: Extreme Trail - víceboj 2015 (18 let) ZDE

 

Koně na prodej ZDE