Jdi na obsah Jdi na menu
 


Escape Donna - klisna A1/1 (na prodej)

ESCAPE DONNA (Haňa) na prodej...

PEDIGREE ZDE

Plemeno: anglický plnokrevník, klisna po Jazz Dancer z Ecola, prokvetlá hnědka

Datum narození: 5.března 2009 v Ostrolovském Újezdě

(polosestra hřebce Escape to Heaven)

2009 - Haňa se narodila

Hanička se narodila 5.března 2009 v časných ranních hodinách. Dobu porodu odhadujeme mezi 2.a 5.hodinou ranní, protože hříbě bylo nalezené stojící, sající a suché v 6:45 hod... Mamina Ecola hlídací službu vypekla a potvrdilo se staré známé pravidlo, že nelze spoléhat na "jisté" příznaky z předchozích porodů. Ecola neměla ani zvlášť velké vemínko, ani pro ní typické "kapičky", břicho se zdálo den před porodem poněkud pokleslé, ale ne tolik jako v letech minulých a krom toho se hlídací služba ukolébala v přesvědčení, že Ecola jde na porod nejpozději kolem půlnoci... a tak se hlídání v 1:45 hod. ukončilo a hurá do postele... Protože Ecola žrala, pila, občas odpočívala a byla v naprostém klidu a pohodě... Ostatně - jako každou noc posledních 14 dnů... Poučení pro příště...

Naštěstí nenastaly žádné komplikace, na svět přišla holčička - čiperná a kamarádská. Ecola potvrdila, že se naučila být vzornou matkou - alespoň prvních pár týdnů... Jak ale dcerunka získávala jistotu a přehled o světe, zaujala jako matka-intelektuálka opět oblíbenou funkci pojízdné mlékárny a výchovu stylem "dělej si co chceš".
Ani březnová nepřízeň počasí a podmáčené výběhy nebránily Haničce si od prvních dnů života libovat v divokých sprintech a různých akrobatických kouscích. Neodradilo jí ani to, že jí každou chvíli ujely nohy a skončíla v louži nebo blátě...
 
2010 - jako ročka
Většinu času trávila slastným nicneděláním a samostudiem ve smíšeném stádě. Ustájená celoročně na pastvě s přístřeškem. Samozřejmě se nezapomínalo na potřebnou výchovu a výcvik na ruce. Jakožto plnokrevné dítko Ecoly měla v našich očích dostihové ambice. A tak se od listopadu 2010 (ve stáří 1 rok a 8 měsíců) začalo postupně pracovat na přípravě k obsednutí.
 
2011 - jako dvouletá (dostihová škola)
Haňa byla obsednuta v základním režimu ve 2 letech (únor/březen 2011) - více info ve výcviku.
20.března 2011 odvezena do tréninku k Martinu Knauerovi - za svým starším polobráchou Escape to Heaven.  Ve 2 letech absolvovala 2 dostihy, v obou prokázala dostihové ambice - 2. a 5.místo bylo vzhledem ke krátké přípravě a v poli zkušenějších koní úspěchem, v listopadu se vrátila domů na zimní odpočinek, během kterého stihla o pár centimetrů poporůst.
 
2012 - rok o ničem
Její dostihová kariéra měla pokračovat i ve 3 letech. Domluvena jiná dostihová stáj, jiný trenér, forma pronájmu. Trenér se přijel podívat v únoru s tím, že do měsíce Haňu odveze... Neodvezl... a tak Haňa zůstala doma, a protože stále rostla, pracovalo se s ní hodně ze země a jezdilo jen občas, aby nezapomněla, jak vypadá sedlo. Otázku "co s ní dál" měl vyřešit pokus o zařazení do chovu appaloosa, inseminace v létě byla neúspěšná a tak Haňa zazimovala jako částečně přiježděný koník, co ukázal velký skokový talent. Nabídnuta k prodeji.
 
2013 - cesta mimo Evropu se nekonala.
V lednu projevila o Haňu zájem německá společnost zajišťující chovné klisny pro nově vznikající hřebčinec v Číně. Byla vybraná po všech možných testech a vyšetřeních do finálního výběru - mezi 50 mladých plnokrevných klisen z celé Evropy. Celá ceremonie trvala 3 měsíce, takže se Haňa preventivně poflakovala na pastvinách, aby se ježděním předešlo případným zraněním. V době plánovaného odjezdu přišlo v Německu dočasné nařízení o zákazu vývozu zvířat do Číny. Vývozní společnost se tedy zaregistrovala v Holandsku, kde zákaz neplatil, ale vznikly tím pro číňany zvýšené výdaje, takže se rozhodlo udělat kolem Amsterodamu kružnici, do které se vejde 30 klisen... Haňa byla mimo vyznačený prostor... A začínali jsme opět znova. Ježdění a gymnastika... V létě odešla do pronájmu do Jezdeckého areálu ZOFI u Strakonic, absolvovala tam přiježďování na jízdárně, skoky do 70 cm, volnost do 115 cm. Byla poprvé od dostihového roku nakovaná, zvládla si velmi brzy strhnout přední podkovu s následným zánětem v kopytě, a tak se lehce kulhající vrátila po 2 měsících opět domů - už bez podkov. Povolaný veterinář udělal RTG a nenašel na kopytě žádné změny, takže se Haňa opět lehce poflakovala, než se v listopadu přestěhovala do pronájmu se zaměřením na sportovní budoucnost do nedaleké stáje.
 
2014 - období sebedestrukce
Haňa není žádný typický plnokrevník - nic neřeší, všude vleze.. a to i tam, kam nemá. A tak se vrátila jednoho lednového dne z výběhu o třech, s levou zadní ve vzduchu. O nějaké křoví si napíchla achilovku. Malinká dírka, která šla víc do hloubky, než by se zdálo, navíc v jednom z nejcitlivějších míst na těle koňském (i lidském). Ne nadarmo se říká achillova pata... Rána se zanítila, Haňa absolvovala potřebnou léčbu, ale několik týdnů odmítala levou zadní zatěžovat. O čtyřech stála jen v boxe, když se na ní nikdo nedíval. Jakmile k ní strčil člověk hlavu, hned ukazovala, jak velká je chudinka. Prognóza zněla katastroficky - ani ne tak z důvodu zranění, ale kvůli případným následkům z nadměrného zatěžování zbylých pastelek a z nedostatku pohybu. Po 2 měsících nic moc účinné léčby a s vyluxovanou peněženkou, jsem se rozhodla Haňu svěřit do rukou přírody. Odvezla jsem jí zpátky na pastviny do domovského stáda... a po 14 dnech běhala už zase jako lasička jen lidé zasvěcení do předchozího problému na ní mohli občas ještě poznat známky ulevování - a to především díky opadlým svalům na levé části zadnice. Haňa se z problému vyhrabala, ale zase jsme začali řešit její kopyta, která po všech různých pauzách nebyla otužilá a na nerovném povrchu  nechodila čistě. Postupným zatěžováním se začala vytvářet kvalitní rohovina a ke konci roku už dokázala Haňa chodit po běžných terénech bez podkov a bez zakulhání... V létě se účastnila svých prvních závodů v Extreme Trailu, kde prokázala solidní potenciál. V listopadu 2014 se vrátila opět na boxový režim a do postupného tréninku pod sedlem v rekreačním provozu.
Soutěžní účast v roce 2014
6.7.2004 - Extreme Trail, Lomec
Extreme Trail na ruce (kat.hobby): 1./4
Extreme Trail ze sedla (kat.hobby): 1./4
27.7.2014 - Extreme Trail, Lomec
Extreme Trail na ruce (kat.hobby): 2./3
Extreme Trail ze sedla (kat.hobby): 1.+3./3 (se 2 jezdci)
21.9.2014 - Extreme Trail Lomec
Extreme Trail na ruce (kat.junioři): 4./4
Extreme Trail ze sedla (kat.junioři): 3./4
18.10.2014 - Víceboj OPEN Lomec: celkově 11./16
Extreme Trail na ruce: 7./13  Video  ZDE
Extreme Trail ze sedla: 10./16  Video  ZDE
Jízdárenská abeceda: 9./11
Barrel Race: 9./12   Video  ZDE
 
2015 - zpátky do formy
Absolvovala další tréninky i závody v Extreme Trail.  V červnu dostala po vyšetřeních zad a konzultaci s veterinářem posvěcení opět k plnému provozu, takže si občas a s velkou radostí i něco zaskákala, snad už si veškerou smůlu vybrala a při pohledu zpět byly všechny vynucené pauzy k něčemu dobré. Haňa dospěla jak fyzicky, tak psychicky, stala se z ní suprová kobyla, spíše flegmatik, sveze spolehlivě i méně pokročilé jezdce. V červenci absolvovala mj. i soutěž skoků do 60 cm.. Prostě univerzální kobylka se skokovým talentem, nízkým pudem sebezáchovy a zvýšenou schopností sebedestrukce. Ustájená je v JK Haklovy Dvory u Č.Budějovic.
Soutěžní účast v roce 2015:
Víceboj 31.5.2015 Ranč Úchozí - celkově 8./13
Extreme Trail na ruce (kat.juniorů):4./9
Extreme Trail ze sedla (kat.juniorů): 6./8
Zručnost na ruce (kat.juniroů):9./10
Barrel Race: 2./8
Jízdárenská abeceda: 9./9
Víceboj 18.7.2015 Ranč Úchozí - celkově 4./10 Video (sestřih) ZDE
Extreme Trail na ruce (kat.juniorů): 2./6
Extreme Trail ze sedla (kat.juniroů): 2./3
Skoky-volba dráhy: 4./5
Cowboy Race: 3./4
Slalom-tyče: 2./5
Víceboj 22.8.2015 Ranč Úchozí - celkově 6./11
Extreme Trail na ruce (kat.juniorů): 4./5
Extreme Trail ze sedla (kat.junorů): 3./4
Cowboy Race (kat.juniorů): 3./6
Víceboj 3.10.2015 Ranč Úchozí - celkově 2./6
Extreme Trail na ruce (kat.juniorů): 1./5
Extreme Trail na ruce (kat.OPEN): 3./6
Extreme Trail ze sedla (kat.juniorů): 2./5
Cowboy-Race: 3./3
Místní závody zručnosti 7.11.2015 Haklovy Dvory
Trail na ruce (kat.začátečníků): 1./4  video  ZDE
Trail ze sedla (kat.začátečníků): 3./4  video  ZDE
Trail ze sedla (kat.středně pokročilých): 3./5  
Jízdárenská abeceda (kat.začátečníků). 2.+3./3 (2 starty) video  2.místo ZDE, 3.místo ZDE
Jízdárenská abeceda (kat.středně pokročilých): 2./5 video ZDE
------------------------------------------------------------------------------------------------
 
Březen 2010: KVH 146 cm (stáří 12 měsíců)
Červen 2010: KVH 150 cm (stáří 15 měsíců)
Březen 2011: KVH 155 cm (stáří 2 roky)
Březen 2012: KHH 159 cm (stáří 3 roky)
Říjen 2012: KVH 160 cm (stáří 3 a půl roku)
 
Info z výcviku ZDE
Video - mix ZDE
Video - lonž 3/2013 ZDE
Video - 6/2013 ZDE
Video - Ecola-Cup 10/2013 -hobby trail na ruce jako bokovka :-) ZDE
Video 12/2013 - kavalety ZDE
Video - 3/2015 (1.trénink Extreme Trail Ranč Úchozí) ZDE
Video - 6/2015 - gymnastika se strejdou Blonďákem ZDE
Video - 7/2015 - po 2 letech zase skáču přes kaluže... ZDE
Video - 2/2016 - jako modelka v instruktážním videu pro Extreme Trail ZDE
Info pro zájemce o koupi:
Hanča je čtvercového formátu, na plnokrevníka velmi dobře stavěná s dobrým osvalením. Vyrovnaný  charakter, pod sedlem příjemně chodivá jak na jízdárně, tak v terénu. Dámský koník, parťák do nepohody. Z důvodu jejích dřívějších úrazových pokusů nedoporučuji vyšší sportovní zátěž (má sice dovoleno, ale chceme, aby jí zdraví sloužilo co nejdéle). Protože se osvědčila jako skvělý parťák v Extreme Trailu, je trénovaná se zaměřením právě sem... Je z ní spolehlivá učitelka i na jízdárně pro lehce pokročilé začátečníky.
Nový majitel by měla být dívka či žena, která hledá parťáka na rekreaci, případě nějaké menší hobby-skoky, ale upřednostním někoho, kdo využije její dosavadní výcvik a spolehlivost pro Extreme Trail - a to i se závodními ambicemi.
Více info telefonicky (603 826 200)
Vnučka Fallady - osvědčeného i v teplokrevném chovu ZDE
 
Další koně na prodej ZDE